Jak marihuana działa na stwardnienie rozsiane?

Marihuana jest używką, którą wyrabia się z pewnych części konopi indyjskich. Do jej produkcji używa się liści, kwiatów i łodyg. Wszystko zależy od tego, gdzie jest najwięcej związku chemicznego, który nie jest obojętny dla ludzkiego mózgu.

Związek ten nazywa się tetrahydrokannabinol i jest jednym z niemal stu kannabinoidów obecnych w konopiach. Aby konopie zmieniły się w marihuanę, trzeba zebrać wybrane ich części, wysuszyć je i przerobić w coś, co przypomina tytoń. Tak sporządzoną mieszanką wypełnia się bibułki i w ten sposób tworzy skręty. Mieszanki marihuany mają różną moc i długość działania. Różnie też wpływają na odbiór bodźców zewnętrznych, świadomość, nastrój, reakcje i zachowanie. Przyjemne odurzenie po popularnej trawce nazywane jest hajem. Haj objawia się głównie skłonnością do śmiechu, gadatliwością, chęcią do zabawy, wesołym i podwyższonym nastrojem. Czasami jest to lekki haj, czasami euforia. Marihuana uzależnia psychicznie, co oznacza, że palacz trawki używa jej do radzenia sobie z przykrymi emocjami, regulowania nastroju i samopoczucia.

Stwardnienie rozsiane, opis

Stwardnienie rozsiane jest degeneracyjnym schorzeniem układu nerwowego, na które choruje kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce. Schorzenie objawia się najczęściej między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Początki są bardzo różne. Pacjent ma zaburzenia widzenia w postaci mroczków, drętwienia kończyn, napięcia i bóle mięśni, kłopoty w poruszaniu się itp. Schorzenie ma charakter postępujący, czego nie da się zatrzymać. W końcowym etapie może całkowicie pozbawić chorego sprawności fizycznej, zablokować mówienie i powodować trudną do zniesienia spastykę, której towarzyszy chroniczny ból. Leczenie SM jest długotrwałe i trudne, najczęściej bez wyraźnych postępów.

Jak marihuana działa na stwardnienie rozsiane?

W jednym z badań przeprowadzonych w Kalifornii stwierdzono, że palenie skrętów z marihuaną w porównaniu z placebo daje większą ulgę w bólu i spastyczności mięśni. Niestety, daje też efekty w postaci zmęczenia, spadku wagi i problemów z koncentracją. Zdaniem naukowców w marihuanie znajdują się związki mogące przynieść ulgę chorym na SM. Trzeba je tylko wyodrębnić i podawać bez tych, które dają wymienione wyżej i niepożądane skutki uboczne. Związkiem pomocnym w łagodzeniu objawów SM jest obecny w konopiach kannabidiol – CBD. Chorym na SM alternatywnie podaje się produkty konopne o wysokiej zawartości tego związku.

Przez addminn Blog Medyczna marihuana