Medyczna marihuana na ból i nie tylko

Pogląd, że chory musi cierpieć na szczęście odszedł już do lamusa. Współczesna medycyna koncentruje się na tym, by chorzy nie cierpieli. Jej odrębną gałąź stanowi leczenie paliatywne, które jest niczym innym jak walką z bólem. O bólu wiemy wystarczająco dużo, by móc go uśmierzać, szczególnie w przewlekłych i nieuleczalnych schorzeniach.

Medyczna marihuana w walce z bólem

Ból jest potrzebny bo informuje nas o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Ale ból związany z przewlekłymi schorzeniami nie ma już takiej funkcji. Jest jednym z objawów choroby, o której wiadomo że zaatakowała organizm. Za przewodzenie bólu w naszym organizmie odpowiadają m.in. związki chemiczne nazywane endokannabinoidami. Marihuana zawiera takie same związki i są to fitokannabinoidy. Badania naukowe wykazały, że wprowadzone do organizmu zachowują się identycznie jak endokannabinoidy i wpływają na odczuwanie bólu. Kannabinoidem obecnym tylko w marihuanie łagodzącym odczuwanie bólu jest kannabidiol CBD. Związek ten nie działa psychoaktywnie i nie wywołuje efektu narkotycznego, z którym większość z nas kojarzy marihuanę. CBD łagodzi trudne do zniesienia i bardzo uciążliwe bóle, które nie mijają po innych lekach. Mijają po morfinie, ale ta daje efekt uboczny w postaci otępienia. Zdaniem pacjentów wykorzystujących medyczną marihuanę jako alternatywny środek przeciwbólowy, jest ona lepsza, ponieważ eliminuje ból, ale nie otępia umysłu.

Medyczna marihuana nie tylko na ból

Produkty nazywane marihuaną medyczną stosowane są w medycynie nie tylko jako lekarstwo na ból. Eksperymentalnie stosuje się je także jako środek łagodzący uboczne objawy chemioterapii, takie jak zmęczenie, brak apetytu, nudności i wymioty. U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym marihuana medyczna zmniejsza częstotliwość bolesnych skurczów mięśni. U dzieci z padaczką oporną na leki, marihuana medyczna eliminuje napady drgawkowe. U pacjentów chorych na nowotwory, ekstrakty z medycznej marihuany wzmacniają działanie innych leków. Marihuanę medyczną próbuje się stosować u chorych na zespół Touretta, chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera. Nadal jest zbyt mało danych, by uznać marihuanę za skuteczny lek na którąś z tych chorób. Faktem jest to, że łagodząc objawy, medyczna marihuana podnosi jakość życia chorych.

Przez addminn Blog Medyczna marihuana